Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi rolnik90 z miasteczka Krzyżowniki. Mam przejechane 22144.24 kilometrów w tym 492.63 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 21.15 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy rolnik90.bikestats.pl
Wpisy archiwalne w kategorii

do 150 km

Dystans całkowity:3471.55 km (w terenie 103.00 km; 2.97%)
Czas w ruchu:160:33
Średnia prędkość:21.62 km/h
Maksymalna prędkość:68.16 km/h
Suma kalorii:7930 kcal
Liczba aktywności:30
Średnio na aktywność:115.72 km i 5h 21m
Więcej statystyk
  • DST 117.10km
  • Czas 04:49
  • VAVG 24.31km/h
  • VMAX 59.22km/h
  • Temperatura 0.0°C
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Piwna Turystyka Rowerowa: Browar Psotnik - Krzywiń & Browar Brewicz - Rawicz

Piątek, 4 maja 2018 · dodano: 13.01.2019 | Komentarze 0

Maj to dobry miesiąc na rowerowe wyprawy. W trwający właśnie długi weekend zrealizowałem kolejny piwny trip. Najpierw dobrze znanymi mi drogami jadąc przez Kórnik dotarłem do Śremu. Następnie jadąc drogą powiatową nr 432 dotarłem do mojego pierwszego celu. Był nim Browar Psotnik w miasteczku Krzywiń. Jest to browar rzemieślniczy pełną gębą! Stworzony został przez trójkę piwowarów domowych: Basię, Marka i Krystiana. Sami zaprojektowali budynek, zbudowali go, a Marek nie mający doświadczenia spawalniczego zbudował cały sprzęt do browaru (jako dowód tabliczka znamionowa).

Wybicie w browarze to 10 hl piwa. Psotnik posiada jeden zbiornik fermentacyjny i trzy tanki leżakowe - również około 10 hl pojemności. Większość produkcji trafia w butelki. Piwo jest naturalne, niefiltrowane, niepasteryzowane i refermentowane w butelce. Kolejną godną pochwały rzeczą jest to, że w krzywińskim browarze używa się w większości drożdży płynnych oraz lokalnych słodów (np. Optima Poznań). Podoba mi się również potworek z nazwy browaru oraz "jego" opowieści z etykiet;-)

Na miejscu w browarze miałem okazję przedpremierowo spróbować piwa "Te 3 Niecnoty". Jest to witbier z dodatkiem herbaty orange earl grey. Super piwo! Idealne na upał jaki panował podczas mojej wizyty. Nie skłamie pisząc, że to najlepsze piwo z herbatą jakie piłem. Tak rozmawiając z fajnymi ludźmi o piwie i przy piwie zleciały mi prawie dwie godziny. Dziękując za możliwość zobaczenia browaru od środka, pożegnałem się i ruszyłem do kolejnego celu.

Fajnie mi się jechało, bo wiatr miałem w plecy i do tego mogłem nacieszyć oko pagórkowatym kształtem okolic Pojezierza Leszczyńskiego. Dobrze jest się czasem wyrwać z poznańskich nizin;-) Podjazdy o nachyleniu 9 czy 11% nie mogły ze mną wygrać. Jadąc wśród kwitnącego rzepaku dotarłem do Bojanowa. Pod browar bardzo łatwo było trafić, gdyż jego budynek góruje nad miejscowością i jest jego bardziej charakterystyczną częścią, niż chociażby rynek. Ceglane mury browaru, wzniesionego pod koniec dziewiętnastego wieku, już na pierwszy rzut oka ukazują mi, że ta budowla kryje w sobie sporo tajemnic. Jednakże nie było mi dane zajrzeć do środka, ponieważ w maju 2018 roku możliwe było zwiedzanie jedynie zorganizowanych grup.

Nie tracąc czasu pokręciłem korbą do Rawicza, gdzie w pierwszym kwartale 2018 roku otworzył swoje podwoje Browar Restauracyjny Brewicz. Przybytek ten mieści się przy ul. Armii Krajowej 4 w handlowym parku, gdzie pełno sklepów i marketów. Właścicielami browaru są Anna i Karol Kaniewscy, jak mniemam wywodzą się oni z piwowarstwa domowego, co jest wartością samą w sobie:-)

Pomieszczenia browaru to: sala główna na parterze, gdzie po prawej stronie przykuwa wzrok dwunaczyniowa warzelnia o wybiciu 13 hl oraz po lewej stronie bar. Po środku nich jest wejście do kolejnego pomieszczenia, czyli leżakowni. Swoje miejsce znalazły tam cztery tanki o pojemności 11 hl. Co ciekawe doczekały się one swoich imion, są to: Gienek, Jolka, Krzyś i Bodzio;-) Za barem jest kuchnia, skąd serwowane jest wyśmienite jedzienie (wiem co mówię, na obiad zjadłem dwa dania). Jest jeszcze sala na piętrze, ale do niej nie dotarłem. Jeśli chodzi o wnętrze to nowoczesny lekko surowy wystrój bardzo mi się podoba, w szczególności długie wiszące lampy. 

Podczas mojej wizyty na kranie dostępne były trzy piwa: klasyczna pszenica, session ipa oraz brown porter. Spróbowałem wszystkich, jedynie porter nie zrobił na mnie dobrego wrażenie. Pozostałe piwa były bardzo dobre i z czystym sumieniem je polecam. Moja wizyta była krótka, ale spędziłem tam miłe chwile. Jeśli dodać do wszystkiego co wcześniej napisałem dobrą obsługę, która chętnie odpowiada na pytania polecam wizytę w tym miejscu. Ja na pewno jeszcze wrócę do Brewicza, bo naprawdę warto. 

Mojego piwnego tripa miałem zakończyć w Obornikach Śląskich w pubie Stara Rozlewnia, którego właścicielem jest Tomasz Kopyra. <---- Człowiek tego nie trzeba przedstawiać, a jeśli trzeba to kliknijcie w odnośnik. Jednak wsiadłem w pociąg do Poznania już w Rawiczu ponieważ czas mi się skończył... W Psotniku i Brewiczu spędziłem łącznie dwie godziny dłużej niż pierwotnie zakładałem:) Mimo ledwo 117 km uważam tą wyprawę za bardzo udaną (jak każdą w tej kategorii ;-) Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie.





Zamek Kórnik
Zamek Kórnik © rolnik90
Stary Traktor
Stary Traktor © rolnik90
Warta w Śremie
Warta w Śremie © rolnik90
Krzywiń
Krzywiń © rolnik90
Przed Browarem Psotnik
Przed Browarem Psotnik © rolnik90
Kocioł Warzelno Zaciernny 10 hl
Kocioł Warzelno Zaciernny 10 hl © rolnik90
Tabliczka Znamionowa
Tabliczka Znamionowa © rolnik90
Wnętrze Kotła
Wnętrze Kotła © rolnik90
Zbiornik Wody Lodowej
Zbiornik Wody Lodowej © rolnik90
Piwo i Kadź Filtracyjna
Piwo i Kadź Filtracyjna © rolnik90
Tank Fermentacyjny 10 hl
Tank Fermentacyjny 10 hl © rolnik90
Część piw z oferty
Część piw z oferty (piwa w skrzynkach w trakcie refermentacji) © rolnik90
Witbier Etykieta
Witbier Etykieta © rolnik90
Zbiorniki leżakowe
Zbiorniki leżakowe © rolnik90
Ekipa Browaru Psotnik
Rolnik & Ekipa Browaru Psotnik (Krystian, Basia i Marek) © rolnik90
Podjazd 9%
Podjazd 9% © rolnik90
Fajne Ukształtowanie Terenu
Fajne Ukształtowanie Terenu © rolnik90
Kapliczka Jezus Frasobliwy
Kapliczka Jezus Frasobliwy © rolnik90
Jadymy, nie spimy
Jadymy, nie spimy © rolnik90
Rzepakowa Droga
Rzepakowa Droga © rolnik90
Stary Dom
Stary Dom © rolnik90
Poniec Zabudowania Fabryczne
Poniec Zabudowania Fabryczne © rolnik90
Jest Moc
Jest Moc © rolnik90
Tarchalin Pałac
Tarchalin Pałac © rolnik90
Browar w Bojanowie
Browar w Bojanowie © rolnik90
Bojanowskie Zakłady
Bojanowskie Zakłady © rolnik90
Browar Bojanowo
Browar Bojanowo © rolnik90
Kominy Browaru Bojanowo
Kominy Browaru Bojanowo © rolnik90
Przed Rawiczem
Przed Rawiczem © rolnik90
Ratusz Rawicz
Ratusz Rawicz © rolnik90
Browar Brewicz
Browar Brewicz © rolnik90
Session IPA
Pszeniczne © rolnik90
Kotły Zacierny i Warzelny
Kotły Zacierny i Warzelny © rolnik90
Leżakownia Brewicz (foto kolega Zdzisław)
Leżakownia Brewicz (foto kolega Zdzisław) © rolnik90
Obiad w Brewiczu
Obiad w Brewiczu © rolnik90
Rolnik w Brewiczu
Rolnik w Brewiczu © rolnik90
Dworzec Kolejowy Rawicz
Dworzec Kolejowy Rawicz © rolnik90




  • DST 108.75km
  • Czas 04:43
  • VAVG 23.06km/h
  • VMAX 43.41km/h
  • Sprzęt Unibike
  • Aktywność Jazda na rowerze

Piwna Turystyka Rowerowa: Dobry Browar - Gniezno

Niedziela, 22 kwietnia 2018 · dodano: 13.11.2018 | Komentarze 6

W moją druga piwna wyprawę w tym roku wybrałem się do Gniezna. Tydzień wcześniej (14 kwietnia) otworzył się tam browar restauracyjny o nazwie: Dobry Browar. Do pierwszej stolicy Polski dotarłem najprostszym wariantem asfaltowym, czyli przez Kostrzyn i serwisówkami biegnącymi wzdłuż drogi ekspresowej S5. Po drodze nacieszyłem wzrok zawilcami, które były w pełni rozkwitu. Browar mieści się na ulicy Grzybowo 34, około 300 m od rynku. Niestety przed budynkiem browaru nie ma stojaków na rower, ani innego dogodnego miejsca by przypiąć swój jednoślad. Przez to zmuszony byłem przypiąć rower do rynny. 

Parter jest mocno przeszklony, dzięki czemu z zewnątrz jest widoczna lśniąca warzelnia. Całość utrzymana jest w surowym industrialnym stylu z dominacją betonu. Budynek, który zbudowano od zera, to trzy, może cztery kondygnacje. Na parterze zlokalizowany jest bar główny oraz wspomniana wcześniej warzelnia pojemności 10 hl wyprodukowana przez znaną czeską firmę Pacovske Strojirny. Reszta sprzętu znajduje się w piwnicy. Mamy tam aż 9 tanków fermentacyjno - leżakowych o pojemności 20hl każdy. Nie brakuje również małej rozlewarki do piwa butelkowego. 

W dniu otwarcia oraz w dniu mojej wizyty dostępne było aż 6 różnych piw! Był to chyba pierwszy przypadek w historii, gdzie nowy polski browar restauracyjny ma w swojej ofercie 6 różnych styli piwa od początku działalności . Konkretnie na kranach dostępne były: Lager, Pszeniczne, Pils, Owsiane, American IPA oraz Black IPA. Dzień był słoneczny, ja byłem spragniony więc zamówiłem zestaw degustacyjny 4x150 ml rezygnując z lagera i pszenicy.

Najpierw spróbowałem owsianego, które dzięki zastosowaniu 100% słodu z owsa jest piwem bezglutenowym. Jest to pierwsze takie piwo na rynku polskim. Bardzo mętne, pełne, a za razem wysoce pijalne. Smakowo wielkich uniesień nie ma, ale i tak szanuję za sama idee. Pils za to miał dobrą podbudowę słodową (14 blg robi swoje), pachniał delikatnie chmielem, ale  zabrakło mi w nim goryczki. Deklarowane 31 IBU odczuwałem jak 20. Trzecie piwo - AIPA miało w sobie wszystko, co powinno mieć: wysoką goryczkę, super żywiczno - cytrusowy aromat, nienachalną słodycz z cukrów resztkowych i idealne niskie wysycenie. Czarna IPA również okazała się świetnym piwem. Wydaje mi się, że paloność w tym piwie była ciut za wysoka, ale to już kwestia gustu ;-)

Do jedzenia zamówiłem burgera bbq z frytkami. Danie było szybko i dobrze przyrządzone:) Ogólnie patrząc na menu i wystrój lokalu Dobry Browar bardziej jawi się jako duży brewpub, niż restauracja, co w sumie wydaje mi się dobrym konceptem. Właścicielami browaru są Anna i Bartosz Kozłowscy. Pani Anna jest menagerem, a pan Bartosz jest głównym piwowarem tego ciekawego przybytku. Zamieniłem z nimi kilka słów na temat funkcjonowania browaru, planów na przyszłość, nawet nie wiedząc na daną chwilę kim są;-)  

Browar jak na ten z segmentu restauracyjnych bardzo fajny. Wizytę uważam za udaną.
Do domu wróciłem przez Czerniejewo i Neklę tym razem omijając Kostrzyn. 



No to w drogę
No to w drogę © rolnik90
Dużo zawilców
Dużo zawilców © rolnik90
Stare te Wierzyce
Stare te Wierzyce © rolnik90
Serwisówkowym Szlakiem
Serwisówkowym Szlakiem © rolnik90
Katedra i jezioro
Katedra i jezioro © rolnik90
Gnieźnieński Królik
Gnieźnieński Królik © rolnik90
Dobry Browar
Dobry Browar © rolnik90
Budynek Browaru
Budynek Browaru © rolnik90
Warzelnia 10 hl
Warzelnia 10 hl © rolnik90
Pacovske Strojirny
Pacovske Strojirny © rolnik90
Fermentownia/leżakownia
Fermentownia/leżakownia © rolnik90
Tankofermentory
Tankofermentory © rolnik90
Zestaw Degustacyjny
Zestaw Degustacyjny © rolnik90
Menu Dobry Browar
Menu Dobry Browar © rolnik90
Logo razy dwa
Logo razy dwa © rolnik90
Rolnik z Dziwną miną
Rolnik z Dziwną miną © rolnik90
Krzywe koło, ale na pewno nie w moim rowerze
Krzywe koło, ale na pewno nie w moim rowerze © rolnik90
Takie Murale to ja Szanuje
Takie Murale to ja Szanuje © rolnik90
Kosmowo już czeka na Edytę Górniak
Kosmowo już czeka na Edytę Górniak © rolnik90Ten znak cos mi sugeruje
Ten znak cos mi sugeruje © rolnik90




  • DST 124.26km
  • Czas 06:03
  • VAVG 20.54km/h
  • VMAX 43.82km/h
  • Sprzęt Unibike
  • Aktywność Jazda na rowerze
Uczestnicy

Kłecko, Zielarka & Kuś

Piątek, 16 lutego 2018 · dodano: 14.03.2018 | Komentarze 4

Zacznę od tego, że dzień przed tripem zadzwonił do mnie Piotras czy mam wolne i wybieram się na rower? Wyczuł moment skubany Idealnie;-) Miałem wolne, a w zasadzie obaj mieliśmy, dlatego wspólne kręcenie stało się faktem. Poranek był dosyć chłodny, ale myśl o trasie 100 km, solidnie rozgrzewała od środka. Spotkaliśmy się we wsi Trzek, skąd ruszyliśmy do Czerlejna nawiedzić pomnik Powstańców Wielkopolskich. Dzień był szczególny, ponieważ właśnie 16 lutego 1919 zakończył się ten wspaniały zryw narodowościowy ludności wielkopolskiej. 

Po około 5 kilometrach byliśmy już w Kostrzynie, gdzie znajduje się kolejny pomnik. W roku obecnym będziemy obchodzić setną rocznicę wybuchu powstania, dlatego obelisk  został odnowiony, przeniesiony o kilka metrów i podświetlony. Została również zagospodarowana przestrzeń wokół niego. Wykonana tutaj praca, osobiście bardzo mnie cieszy. Następnie jadąc przez m.in. Iwno i Lednicki PK zawitaliśmy do Kłecka. Na tamtejszym cmentarzu zapaliłem znicz na zbiorowej mogile dzielnych Powstańców Wlkp. poległych na froncie północnym. Kolejno po cyknięcu paru fotek pojechaliśmy do zajazdu  Kłeckowianka na drugie śniadanie;-)

Zapomniałem dodać, że przed Kłeckiem słońce w końcu pokazało ten swój łysy łeb. Witamina D zawarta w promieniach uwolniła w nas nowe pokłady energii. W takich sprzyjających okolicznościach dotarliśmy do Gorzuchowa pod figurę Zielarki. Jest to jedyna figura, której nie odwiedziłem podczas tripu: Szlak Mitów i Legend Powiatu Gnieźnieńskiego. Historię zielarek znajdziecie w tym linku. Warto zaznaczyć, że po ponad 250 latch te niczemu winne dziewczęta zostały zrehabilitowane. W miejscu ich spalenia ustawiono krzyż oraz dziesięć głazów. Niezwykłe to miejsce i przejmująca jest jego historia. 

Kolejnym cele tego dnia było Kiszkowo, a kto zna to miejsce i jego okolice lepiej niż Piotras ;-) Pokazał mi on tamtejsze stawy hodowlane, gdzie pełno ciekawego ptactwa. Obserwacji dokonaliśmy z dwóch wieży widokowych. Szkoda, że nie mieliśmy ze sobą lornetki, bo było na co popatrzeć. Dalsza trasa to już w zasadzie powrót do domu po terenach dobrze znanych: Pobiedziska, Promno itp. Wycieczka ta okazała się rekordową dla mnie w tym roku. Cele główne i pośrednie zostały zrealizowane:) Towarzystwo miałem pierwszorzędne. Dzięki Piotras! Tylko szkoda, że wpisy jak zwykle robię z opóźnieniem ;-)




Pomnik Powstańców Czerlejno
Pomnik Powstańców Czerlejno © rolnik90
Pomnik Powstańców Kostrzyn
Pomnik Powstańców Kostrzyn © rolnik90
Imielno
Imielno © rolnik90
A masz ty Chamie!
A masz ty Chamie! © rolnik90
Kłecko Centrum
Kłecko Centrum © rolnik90
Mogiła Powstańców Wlkp Kłecko
Mogiła Powstańców Wlkp Kłecko © rolnik90
Poległym za Wolność Ojczyzny
Poległym za Wolność Ojczyzny © rolnik90
Zielarka z Gorzuchowa
Zielarka z Gorzuchowa © rolnik90
Zielarka2
Zielarka2 © rolnik90
KUŚ - miejsce spalenia zielarek
KUŚ - miejsce spalenia zielarek © rolnik90
Piotras ciśnie po śniegu
Piotras ciśnie po śniegu © rolnik90
Błotniste polne nam nie straszne
Błotniste polne nam nie straszne © rolnik90
Stawy Kiszkowo
Stawy Kiszkowo © rolnik90
Wieża Widokowa
Wieża Widokowa © rolnik90
Kiszkowska Ostoja
Kiszkowska Ostoja © rolnik90
Luje w Słońcu
Luje w Słońcu © rolnik90
Pobiedziska Centrum
Pobiedziska Centrum © rolnik90




  • DST 110.24km
  • Czas 04:51
  • VAVG 22.73km/h
  • VMAX 35.00km/h
  • Sprzęt Unibike
  • Aktywność Jazda na rowerze

Dobra Niedziela

Niedziela, 17 września 2017 · dodano: 20.11.2017 | Komentarze 4

Czasem tak mam, że patrząc na mapę przypadkowo dostrzegam miejscowość o ciekawej nazwie i obieram sobie ją za cel. Tym razem nie było inaczej, a że czasu miałem sporo pojechałem objazdem;) Najpierw udałem się do Czerlejna zobaczyć odnowiony pomnik ku czci Powstańców Wielkopolskich. Teraz prezentuje się on o niebo lepiej niż przed renowacją. Całkowity koszt renowacji wyniósł ponad 53 000 zł. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ gmina nie dołożyła oni grosza. Cała kwota została pokryta ze środków Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań i za to wielki szacun! 

Kolejno udałem się do Janowa gdzie tego dnia odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów AK w Wielkopolsce. Warto w tym momencie przypomnieć rys historyczny tych wydarzeń:
"We wrześniu i październiku 1943 roku w ramach ogólnokrajowej akcji „Riposta” odbywały się alianckie lotnicze zrzuty zaopatrzeniowe w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu AK. Była to jedna z form przygotowania konspiracji wielkopolskiej do walki zbrojnej z okupantem hitlerowskim. W nocy z 14 na 15 września 1943 roku, w ramach akcji „Riposta” – miał miejsce pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce. W konsekwencji Janowskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy, z których blisko 50 oddało życie za Ojczyznę."

Następnie przedostałem się do Środy Wielkopolskiej. Będąc na rynku sprawdziłem godzinę. Okazało się, że za chwilę na stacji Środa Miasto pojawi się wąskotorówka więc wyruszyłem jej na przeciw. Nie ukrywam, że jestem fanem tej atrakcji dlatego w przyszłości planuje kolejne tripy z tym tematem związane. Ze Środy m. in. przez Śnieciska gdzie znajduję się ładny drewniany kościółek udałem się do Zaniemyśla. Stąd szybko pokręciłem do mojego głównego celu czyli miejscowości o urokliwej nazwie: MATEUSZEWO :-) Kocham Krzyżownik, ale Matueuszewo urzekło mnie swoją... nazwą. Stalin miał Stalingrad to może ja mam Mateuszewo...?

Jechało się bardzo dobrze dlatego kolejnym miastem gdzie się pojawiłem i nawet zatrzymałem na syty obiad był Śrem. Dalej pokręciłem do Czmońca na wieżę widokową skąd rozpościera się widok na Rogaliśnaki PK i starorzecza Warty. Powrót do domu nastąpił przez Kórnik.
Była to dobra niedziela bo rowerowa niedziela:-) 

Pomnik Powstańców Wlkp Czerlejno
Pomnik Powstańców Wlkp Czerlejno © rolnik90
Pomnik druga strona
Pomnik druga strona © rolnik90
Kościół Czerlejno
Kościół Czerlejno © rolnik90
Dworek Węgierskie
Dworek Węgierskie © rolnik90
Janowo - Miejsce Pamięci
Janowo - Miejsce Pamięci © rolnik90
Opis Wydarzenia
Opis Wydarzenia © rolnik90
Głaz pamięci
Głaz pamięci © rolnik90
AK Środa
AK Środa © rolnik90
Plutonowy Chałupka
Plutonowy Chałupka © rolnik90
Elektrownia Pławce
Elektrownia Pławce © rolnik90
Rynek w Środzie
Rynek w Środzie © rolnik90
Wiking
Wiking © rolnik90
Średzka Wąskotorówka
Średzka Wąskotorówka © rolnik90
Średzka Kolej
Średzka Kolej © rolnik90
Kościół w Śnieciskach
Kościół w Śnieciskach © rolnik90
Mateuszewo!
Mateuszewo! © rolnik90
Mateuszewo jestem Tu
Mateuszewo jestem Tu © rolnik90
Mechlin Wita
Mechlin Wita © rolnik90
Przerwa na Obiad
Przerwa na Obiad © rolnik90
Wieża Widokowa w Rogalińskim PK
Wieża Widokowa w Rogalińskim PK © rolnik90
Widok z Wieży
Widok z Wieży © rolnik90
Chmiel i Kross
Chmiel i Kross © rolnik90


Kategoria do 150 km, Kościoły


  • DST 100.11km
  • Czas 04:44
  • VAVG 21.15km/h
  • VMAX 57.17km/h
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wiosenny WPN

Niedziela, 11 czerwca 2017 · dodano: 13.07.2017 | Komentarze 2

Mix szlakowy

Gniazdo
Gniazdo © rolnik90
Słupy
Słupy © rolnik90
Wietnamka
Wietnamka © rolnik90
Aleja Kasztanowa
Aleja Kasztanowa © rolnik90
Wojsko Polskie
Wojsko Polskie © rolnik90
Lady z Puszczykowa
Lady z Puszczykowa © rolnik90
Wpn !!!
Wpn !!! © rolnik90
Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie © rolnik90
Pływanie mimo zakazu
Pływanie mimo zakazu © rolnik90
Zamek Potockiej
Zamek Potockiej © rolnik90
Głaz Pamięci
Głaz Pamięci © rolnik90
Rynek w Mosinie
Rynek w Mosinie © rolnik90
Na powrocie
Na powrocie © rolnik90
Zajec
Zajec Nu Pogodi © rolnik90


Kategoria do 150 km


  • DST 134.07km
  • Czas 06:55
  • VAVG 19.38km/h
  • VMAX 41.93km/h
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Śladem Średzkiej Kolei Powiatowej

Wtorek, 16 maja 2017 · dodano: 30.05.2017 | Komentarze 7

Zanim zapoznacie się z Moją relacją proszę najpierw przeczytajcie historię Średzkiej Kolei Powiatowej.

Wielu z Was wie, że interesuje się historią. Średzka Kolej Powiatowa przebiegała przez teren mojej gminy (Kleszczewo), dlatego jest to dla mnie bardzo interesujący temat. Lubię łączyć różne zainteresowania w jedną całość, dlatego trip rowerowy był czymś naturalnym. Planowałem tą wyprawę już w zeszłym roku, niestety nie udało mi się wcielić planu w życie. Kolejny rok przesunięcia nie wchodził w rachubę. Nastał maj, wiosna w pełni. Nie jest to dobry czas na eksplorację zważywszy, że większość trasy wiodła po pozostałościach nieistniejącego odcinka. Postanowiłem jednak podjąć wyzwanie.

Najpierw dotarłem do Zaniemyśla, czyli stacji końcowej. Stąd torami, jadąc podkładami kolejowymi ruszyłem ku stacji w Polwicy. Jazda torami nie należy do łatwych. Były odcinki, gdzie mnie mocno wytrzęsło, ale były też gładkie, mocno obrośnięte różnoraką roślinnością, gdzie jechało się w miarę ok. Następna miejscowość to Śnieciska. Natrafiłem tutaj na pierwszy most na szlaku znajdujący się na rzeczce Brodek. Zaraz za mostem znajduje się stacja z peronem i widoczny torem bocznym. Do Płaczek, gdzie zlokalizowano trzecią stację od końca, dotarłem asfaltem i drogą gruntową. Stąd znów torami ruszyłem do stacji Annopole. W czerwcu 2016 roku została ona zmodernizowana w ramach współpracy z browarem rzemieślniczym Gzub, który znajduje się 600 metrów od przystanku. Zrobiono nowy przejazd, co na pewno cieszy kierowców samochodów oraz wybrukowano krawędź peronu. 

Kolejną czynną stacją jest Słupia Wielka, w sąsiedztwie której znajduje się siedziba i gmachy Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych. Stąd drogą polną przybiegającą wzdłuż torów średzkiej kolei dotarłem do skrzyżowania z trasą katowicką. Niedaleko tego miejsca zlokalizowany jest kolejny most. Żelbetowa konstrukcja usytuowana jest nad Strugą Średzką. Największą estymą cieszy się nasyp i most nad linia normalnotorową (Poznań - Kluczbork), zwany Kipą. Olbrzymie ilości ziemi potrzebne do budowy nasypu pozyskano z wydrążonego wcześniej wąwozu za stacją Słupia Wlk. Na tym moście tory szlakowe wzmocnione są dodatkowymi szynami, co utrudniło mi jazdę. 

Przedostatnia stacja istniejącego szlaku nosi nazwę Środa Wąskotorowa, zwana również przeładownią. Była główną stacją przeładunkową ŚKP, posiadającą połączenia dwustronne z torem normalnym (1435 mm), rampy i szereg bocznic. Ostatnia stacja będąca dziś sercem kolejki to Środa Miasto. Znajduje się tu dwustanowiskowa parowozownia, budynek stacji wraz z poczekalnią mieszczący dziś mini muzeum, dawny budynek biurowo - mieszkalny i oczywiście peron. Linia kolei wąskotorowej kończy się przed ul. Niedziałkowskiego. To są suche fakty, jednak mi udało się dotknąć historii:-) Dzięki uprzejmości pracowników mogłem wejść do parowozowni. Zobaczyłem tu słynny parowóz Parowóz Px48-1756. Został on wyprodukowany w 1951 roku, a w Środzie służy od 1981 roku. Niestety obecnie z powodu remontu jest on wyłączony z eksploatacji. Czasowo zastępuje go lokomotywa spalinowa Lyd1-210.
Dopiero na nieistniejącym odcinku Środa - Kobylepole zaczyna się prawdziwa zabawa  - próba odnalezienia/zobaczenia jakichkolwiek śladów po czymś co zniknęło pod koniec lat 70-tych. Na szczęście nie musiałem długo czekać. Niedaleko Komendy Policji w Środzie Wlkp. znajduje się zachowany most nad Moskawą. Tędy parowóz jechał do dawnego folwarku w Żrenicy, gdzie dziś znajdują się bloki mieszkalne. Za osiedlem niestety po szlaku Kolejki nie zostało żadnego śladu. 

Po kilku chwilach melduję się w Szlachcinie. Staję przed budynkiem, który mógł być kiedyś stacją. Domniemam to po tym, że budynek cofnięty jest od głównej drogi o kilkanaście metrów, co zdradza niejako przebieg toru głównego i pewnie jednej lub dwóch bocznic. Stąd kieruję się w okolicę Ulejna. Dojeżdżam do skrzyżowania dróg Ulejno – Tadeuszewo, Ulejno – Mączniki. Stoi tutaj przydrożny krzyż. Po jego prawej stronie była stacja Ulejno. Po stacji ani śladu. Istnieje za to dzisiaj droga, która powstała po szlaku kolejki. Jadąc tak prosto ową drogą natrafiam po drodze na drugi zachowany ślad po tym odcinku, czyli żelbetonowy most łukowy na Moskawie przed Dębiczem.

By dostać się w okolice dawnej stacji Babin muszę jechać przez Bagrowo. Droga przebiega dziś groblą pomiędzy dwoma stawami hodowlanymi, czyli zupełnie inaczej niż szlak kolejki. Niedaleko prawego stawu znajduję się zachowany most po cieku wodnym lub malej rzeczce. Niestety teren jest trudny dla pieszego, a dla mnie rowerzysty całkowicie nieosiągalny. Innym razem zbadam ten namacalny fragment szlaku. Kolejny cel to miejscowość Pławce. Szukam tu jakichkolwiek pozostałości, niestety tylko tracę czas. Pośpiesznie cofam się w okolice dawnego folwarku w Zdziechowicach, przed którym na pewno istniała stacja.

Przez Staniszewo i Markowice, gdzie również istniały stacje docieram do Bugaju. Jest to osada oddalona jakieś 2 km od Krerowa. Niedaleko wiaduktu autostrady A2 stoi zachowany budynek dawnej stacji. Istniała ona na 19-stym km linii (kilometraż od Kobylegopola). Budynek przetrwał te wszystkie lata tylko dzięki temu, że zmienił swoje przeznaczenie. Po dziś dzień spełnia on funkcję mieszkalną. Jest to mega perełka tego szlaku! Co mnie najbardziej ciekawi to zachowany napis: Krerowo. Jestem ciekaw czy zachował się on w tak dobrym stanie od 79 roku, czyli momentu całkowitej likwidacji tego odcinak, czy był on w latach następnych odnawiany i stąd tak dobra jego widoczność. 

Następne zaliczone miejscowości to Nagradowice i Komorniki. Ostatni skład towarowy zatrzymujący się na stacjach w tych wsiach wyjechał z Tulec w styczniu 1977 roku. Mój tato miał wtedy 18 lat. Musze go zapytać co pamięta z tamtych lat...
Z Komornik jadę drogą gruntową ku Tulcom. Przed miejscowością zbaczam trochę w prawo i natrafiam na łukowy most nad rzeczką Męcina. Nijak nie pasuje mi on do domniemanego szlaku kolejki, ponieważ następna stacja, czyli Tulce znajduje się po lewej stronie. Myślę, myślę no i bingo! Tu była bocznica. Tym mostem parowóz jechał do Kruszewni i Gowarzewa przez Szewce. W Tulcach znajduje się kolejny most tym razem na Kopli. Niedaleko boiska piłkarskiego stoi osamotniona żelbetowa konstrukcja. Most z obydwu stron pozbawiony jest nasypów, mocno przez to wyniesiony ponad teren sprawia wrażenie wiszącego w powietrzu. 

Kolejna stacja o nazwie Spławie Średzkie znajdowała się przy skrzyżowaniu dzisiejszych ul. Szczepankowo i Gospodarskiej (po lewej stronie drogi na Poznań). Po 500 metrach tor skręcał w prawo, biegł on do stacji Szczepankowo dzisiejszą ulicą Sierpową. Od tego momentu nie pozostaje mi nic innego jak udać się do Kobylepola, gdzie stoi dobrze zachowany budynek po stacji początkowej. Dziś - tak jak stacja w Krerowie - spełnia on funkcję mieszkalną. Za budynkiem stoi jeszcze parowozownia. Niestety każde wejście do niej zostało zamurowane, a sam budynek to niebezpieczna ruina z walącym się dachem. Smutny to widok. 

Na terenie miasta Poznań istniał odcinek normalnotorowy o długości 11 km z bocznicami do poniższych zakładów: Zakłady Wojskowe, Fabryka Papieru Pendowskiego T.A., ZPMS, Znicz, Naftolej, Carolina, Polmin, Koszewski, Majewski i S-ka, Zakłady Ceramiczne Ciesielczyka, Ogrodnictwo Mielocha,Browar „Kobylepole”, Wielkopolska Wytwórnia Chemiczna, Stomil oraz kilka innych. Dziś nadal można spotkać wiele pozostałości po ŚKP m.in. bocznice kolejową przy ulicy Dymka wraz z przejazdem w pobliżu skrzyżowania z ulicą Szwajcarską. Jako ciekawostkę dodam, że w pobliżu Galerii Malta przecina ulicę i chodnik wykonany z kostki granitowej zarys torów kolejki. Na chodniku możemy zobaczyć wmurowaną tablicę z napisem „Ślad Torowiska Średzkiej Kolei Powiatowej”.

Pisząc ten tekst spoglądam za okno mojej kuchni. Widzę Autostradę A2. W latach 70-tych widziałbym tory kolejki biegnące z Nagradowic do Komornik...

Ps. W planowaniu trasy jak i opisu skorzystałem źródeł takich jak:
www.srodawlkp.org
www.wikipedia.org
www.sredzkakolej.pl
www.ciuchcia-sroda.pl/
www.poznan.wikia.com





Stacja Końcowa: Zaniemyśl
Stacja Końcowa: Zaniemyśl © rolnik90
Tory - Stacja Zaniemyśl
Tory - Stacja Zaniemyśl © rolnik90
Łuk Przed Polwicą
Łuk Przed Polwicą © rolnik90
Stacja Polwica
Stacja Polwica © rolnik90
Most Nad Brodkiem, w Tle Stacja Śnieciska
Most Nad Brodkiem. W Tle Stacja Śnieciska © rolnik90
Most Na Brodku Śnieciska
Most Na Brodku Śnieciska © rolnik90
Stacja Śnieciska
Stacja Śnieciska © rolnik90
Dawna Gorzelnia w Śnieciskach
Dawna Gorzelnia w Śnieciskach © rolnik90
Stacja Płaczki
Stacja Płaczki © rolnik90
Stacja Annopole
Stacja Annopole © rolnik90
Stacja Słupia Wielka
Stacja Słupia Wielka © rolnik90
Przejazd przez trasę katowicką
Przejazd przez trasę katowicką © rolnik90
Union 1914
UNION 1914 © rolnik90
R.s.w. 1911
R.S.W. 1911 © rolnik90
Most nad Średzką Strugą
Most nad Średzką Strugą © rolnik90
Żelbetonowy most na Strudze Średzkiej
Żelbetonowy most na Strudze Średzkiej © rolnik90
Most Nad Linią Normalnotorową, Czyli Popularna Kipa
Most Nad Linią Normalnotorową, Czyli Popularna Kipa © rolnik90
Widok na Most Kierunku Środy
Widok na Most w Kierunku Środy © rolnik90
Wysłużona Zwrotnica
Wysłużona Zwrotnica © rolnik90
Stacja Środa Wąskotorowa
Stacja Środa Wąskotorowa © rolnik90
Stacja Środa Miasto
Stacja Środa Miasto © rolnik90
Wagon Pług
Wagon Pług © rolnik90
Biuro Zarządu Średzkiej Kolei w Okresie Międzywojennym
Biuro Zarządu Średzkiej Kolei w Okresie Międzywojennym © rolnik90
Budynek Stacji Środa Miasto
Budynek Stacji Środa Miasto © rolnik90
Lokomotywa Spalinowa Lyd1-210
Lokomotywa Spalinowa Lyd1-210 © rolnik90
Parowóz Px48-1756
Parowóz Px48-1920 © rolnik90
Koniec dawnego Szlaku Środa - Kobylepole
Koniec dawnego Szlaku Środa - Kobylepole © rolnik90
Most w Żrenicy
Most Nad Moskawą w Żrenicy © rolnik90
Most Łukowy Żrenica
Most Łukowy Żrenica © rolnik90
Stacja Szlachcin Znajdowała Się Przed Budynkiem w Tle
Stacja Szlachcin Znajdowała Się Przed Budynkiem w Tle © rolnik90
W miejscu gdzie leży rower była Stacja Ulejno
W miejscu gdzie leży rower była Stacja Ulejno © rolnik90
Ta droga to pozostałość po szlaku kolejki
Ta droga to pozostałość po szlaku kolejki © rolnik90
Most Nad Moskawą w Dębiczu
Most Nad Moskawą w Dębiczu © rolnik90
Most w Dębiczu
Most w Dębiczu © rolnik90
Gdzieś Na Tyłach Starego PGR-u Była Stacja Babin
Gdzieś Na Tyłach Starego PGR-u Była Stacja Babin © rolnik90
Zdziechowice - Stacja była przed tym Dawnym Folwarkiem
Zdziechowice - Stacja Znajdowała Się w Okolicach Dawnego Folwarku © rolnik90
W Miejscu Ogrodu Była Stacja Markowice
W Miejscu Tego Ogrodu Była Stacja Markowice © rolnik90
Tędy Prowadził Szlak do Stacji Krerowo
Tędy Prowadził Szlak do Stacji Krerowo © rolnik90
Budynek Dawnej Stacji Krerowo
Budynek Dawnej Stacji Krerowo © rolnik90
Zachowany Napis
Zachowany Napis © rolnik90
W miejscu roweru była stacja Nagradowice. Pozostałość chodnika (strzałka) to szlak kolejki
W miejscu roweru była stacja Nagradowice. Pozostałość chodnika (strzałka) to szlak kolejki © rolnik90
W miejscu roweru była stacja Komorniki
W miejscu roweru była stacja Komorniki © rolnik90
Most nad Męciną (bocznica do Gowarzewa)
Most nad Męciną (bocznica do Gowarzewa) © rolnik90
Most Na Męcinie (Bocznica do Gowarzewa)
Most Na Męcinie (Bocznica do Gowarzewa) © rolnik90
Po lewej stronie tego budynku była stacja Tulce
Po lewej stronie tego budynku była stacja Tulce © rolnik90
Most Na Kopli Tulce
Most Na Kopli Tulce © rolnik90
Most Łukowy Na Kopli Tulce
Most Łukowy Na Kopli Tulce © rolnik90
Na Moście - Widok w Stronę Stacji Tulce
Na Moście - Widok w Stronę Stacji Tulce © rolnik90
Miejsce Stacji o Nazwie Spławie Średzkie
Skrzyżowanie dzisiejszych ul. Szcepankowo i Gospodarskiej. Miejsce Stacji o Nazwie Spławie Średzkie. Widoczny chodnik to częściowo szlak kolejki © rolnik90
Krótka Droga Po Prawej To Miejsce Stacji Szcepankowo
Krótka Droga Po Prawej To Miejsce Stacji Szcepankowo © rolnik90
Skrzyżowanie ulic Kobylepole, Piwnej i Stalowej
Skrzyżowanie ulic Kobylepole, Piwnej i Stalowej. Właśnie tu na wprost biegł ostatni odcinek kolejki przed osiągnięciem stacji Kobylepole  © rolnik90
Budynek Stacji Kobylepole
Budynek Stacji Kobylepole © rolnik90
Fragment Infrastruktury Kolejowej Jako Ozdoba
Fragment Infrastruktury Kolejowej Jako Ozdoba © rolnik90
Budynki mieszkalne zbudowane w 1903 r. dla pracowników kolejki
Budynki mieszkalne zbudowane w 1903 r. dla pracowników kolejki © rolnik90
Parowozownia Kobylepole
Parowozownia Kobylepole © rolnik90
Parowozownia Tył
Parowozownia Tył © rolnik90
Ślad Kolei Przy Galerii Malta
Ślad Kolei Przy Galerii Malta © rolnik90
Tablica - Ślad Kolejki
Tablica - Ślad Kolejki © rolnik90




  • DST 105.92km
  • Czas 05:11
  • VAVG 20.43km/h
  • VMAX 35.97km/h
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Przed Siebie

Niedziela, 12 marca 2017 · dodano: 15.03.2017 | Komentarze 2

Musiałem sprawdzić pewną trasę dlatego odpaliłem dziś mego górala. Jak się okazało jest jeszcze na chodzie;-) Najpierw ruszyłem nad poznańska Maltę. Właśnie trwa akcja napełniania jeziora wodą. Następnie ul. Gdyńska i nowym wiaduktem przedostałem się do Koziegłów - jednej z największych wsi w Polsce (ponad 11 tys. mieszkańców) Za wsią zrobiło się fajnie bo w końcu uświadczyłem terenu:-)

Przez las jechało się super. Nawet minęła mnie spora grupa mtb maniaków w strojach volkswagena. Spokojnie pedałując dojechałem do Wierzenicy. Kolejnej porcji lasu zażyłem na odcinku Dębogóra - Tuczno. Znalazłem się w gminie Pobiedziska. Formy oczywiście jeszcze nie ma dlatego podjazd w Katarzynkach bardzo mnie zmęczył. Dalej przez okoliczne wsie dotarłem nad Jezioro Swarzędzkie. Tu jak zwykle spacerowiczów i biegaczy była cała masa. Co mnie zdziwiło to rozbiórka zabytkowego młyna wodnego nad Cybiną. Chyba szykuje się afera bo to jest zabytek.

W Swaju znów wjechałem w las i szlakami pieszymi wschodniego klinu zieleni udałem się do Tulec. Tu kolejny raz ujrzałem coś co mnie zasmuciło. Rozumiem, że las jest państwowy czyli niczyi, ale wycinanie lasu w tym tempie szybko go zrujnuje. Jadą z kosksem równo a nowych nasadzeń ciągle brak. Źle to wygląda.

Będąc w KRZ wstąpiłem do domu na obiad;-) Jednak nie zakończyłem tu swej wyprawy. Dopiero była godzina 15 więc udałem się jeszcze do Iwna na kawę do teściów. Po drodze w Czerlejnie podjechałem pod wiatrak koźlak z XIX wieku. Na szczęście jeszcze stoi, ale penie skończy swój żywot tak jak ten w Latalicach.
Po chwili w końcu wyszło słońce, a ja zadowolony bo zaliczyłem druga stówkę w tym roku :-)




Fotki:
Fyrtel Północ
Fyrtel Północ © rolnik90
W końcu Las
W końcu Las © rolnik90
Jezioro Wronczyńskie Duże
Jezioro Wronczyńskie Duże © rolnik90
Figura Chrystusa Jerzykowo
Figura Chrystusa Jerzykowo © rolnik90
Zbiornik Kowalskie
Zbiornik Kowalskie © rolnik90
Żórawie
Żurawie © rolnik90
Pałac Żychlińskich
Pałac Żychlińskich © rolnik90
Głowa konia
Głowa konia © rolnik90
Kościół pw. św. Michała Archanioła
Kościół pw. św. Michała Archanioła © rolnik90
Dzik z Uzarzewa
Dzik z Uzarzewa © rolnik90
Dworek w Katarzynkach
Dworek w Katarzynkach © rolnik90
Zieliniec
Zieliniec © rolnik90
Burzenie Młyna w Zielińcu
Burzenie Młyna w Zielińcu © rolnik90
Wycięty las Tulecki
Wycięty las Tulecki © rolnik90
Kościół Wszystkich Świętych w Kleszczewie
Kościół Wszystkich Świętych w Kleszczewie © rolnik90
Wiatrak w Czelejno
Wiatrak w Czelejno © rolnik90
Wyszło Słońce
Wyszło Słońce © rolnik90
Mućki z Libartowa
Mućki z Libartowa © rolnik90


Kategoria do 150 km, Kościoły


  • DST 111.03km
  • Czas 04:58
  • VAVG 22.36km/h
  • VMAX 54.63km/h
  • Sprzęt Unibike
  • Aktywność Jazda na rowerze

Cześć i Chwała Powstańcom Wielkopolskim vol. 2

Sobota, 4 marca 2017 · dodano: 06.03.2017 | Komentarze 4

Chciałem tego tripa zrobić w dniach od 27 grudnia do 16 lutego. Bo właśnie w tych dniach trwało Powstanie Wielkopolskie. Z różnych przyczyn nie udało mi się to. Uważam jednak, że o Bohaterskich Powstańcach należy pamiętać zawsze. Nie tylko na przełomie roku. Trasa ta to mój hołd dla niezłomnych obrońców polskości ziemi Wielkopolskiej.

Tak jak w kampanii poprzedniej najpierw udałem się do Tulec na cmentarz mojej parafii. Znajduje się tu tablica upamiętniająca pochowanych na tym cmentarzu czternastu powstańców. Następnie koła poniosły mnie do Kostrzyna gdzie stoi pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ulicy o tej samej nazwie. Został on zbudowany w 1978 roku. Natomiast na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera bohaterów, na której najwięcej pomników to Powstańcy. Pośrodku stoi wysoki kamienny krzyż pochodzący z 1901 roku.

Z KST jest zaledwie 10 km do Pobiedzisk. Mieszkańcy tego miasteczka w dniu 29 grudnia 1918 r. przejęli władzę w mieście od pruskich urzędników. Jednocześnie sformowali oddział powstańczy, który walczył m.in. pod Inowrocławiem. Z oddziałów powstańczych utworzono batalion armii, który złożył przysięgę generałowi Dowborowi-Muśnickiemu. Uroczystość odbyła się na rynku w dniu 13 kwietnia 1919 r. Dziś w tym miejscu stoi jeden z ciekawszych pomników powstańczych. Na górnej, brukowanej powierzchni ustawiono w kozioł cztery karabiny z nałożonymi bagnetami, a pod nimi zrywa się do lotu orzeł w koronie. Od strony wschodniej widnieją na pochyłej płaszczyźnie: wypukły metalowy napis, płaskorzeźby czapki powstańczej i dwóch skrzyżowanych szabel oraz data 1986.

Z miasta nad jeziorem Biezdruchowo bardzo ładnym asfaltem dotarłem do Wierzyc, a następnie kiepskim asfaltem do Czerniejewa. Na tutejszym cmentarzu w głębi na lewo od głównej alejki, znajduje się zbiorowy grób powstańców wielkopolskich, urządzony w 1923 r. i po odrestaurowaniu odsłonięty na nowo 28 X 2008 r. Nakryty jest betonową płytą, na której położono ukośnie tablicę z czarnym krzyżem Virtuti Militari i datami 1918-1919. Nad mogiłą wzniesiono okazały nagrobek z tarczą z orłem i marmurową tablicą z nazwiskami pochowanych tu czterech powstańców.

Piątym przystankiem tego pięknego słonecznego dnia była Nekla. W mieście tym pomnik powstańców również znajduje się na cmentarzu. Niestety nie posiadam informacji kiedy został on odsłonięty. W jego centralnym punkcie znajduje się Wielkopolski Krzyż Powstańczy oraz napis: "Bo wciąż wokół słyszymy i w grobie się nam śni, że ta co nie zginęła wyrosła z naszej krwi"

Nie tracąc czasu zawitałem do Dzierżnicy - małej wsi w gminie Dominowo. To co zobaczyłem bardzo mnie zasmuciło. Stoi tu (jeszcze stoi) zrujnowana willa w stylu szwajcarskim z lat 1884-1885. Otacza ją zdziczały 6-hektarowy park, w którym stoi mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli z 1920 roku, wzniesione na pamiątkę Andrzeja Wizego - Powstańca wielkopolskiego ochotnika ułana 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich który zmarł w wyniku odniesionych ran na polu chwały. Za mauzoleum znajduje się również inny ciekawy zabytek - obelisk ustawiony w tej samej intencji. O ile obelisk jakoś się trzyma, mauzoleum z bliska nie wygląda dobrze. Szkoda, że nie ma ludzi którzy zadbali by o takie zbytki.

Wracam do gminy Kostrzyn. W Czerlejnie przy drodze do Trzeka znajduje się monumentalny obelisk Powstańców. Ufundowała go rodzina ówczesnych właścicieli majątku państwo Stabrowscy w 1928 roku. Renowacji dokonano natomiast w 1984 roku z okazji 110-lecia miejscowego Kółka Rolniczego. Na pomniku od strony wschodniej umieszczono płaskorzeźbę Matki Boskiej Częstochowskiej, a od zachodu orła w koronie oraz tablice z tekstem widoczny na zdjęciu poniżej. 

Ostatni Przystanek to Kórnik. Pomnik ku czci uczestników powstania ufundowany przez mieszkańców gminy odsłonięto na skwerze pośrodku pl. Powstańców Wlkp. dnia: 27 XII 2008 r.  Ma on formę ustawionych pionowo dwóch nieregularnych elementów kamiennych naśladujących flagę, na których widnieją metalowe płaskorzeźby trzech żołnierzy oraz orła w koronie nad napisem pamiątkowym.
Celowo opuściłem Iwno gdyż mam je w planach większego projektu.

Na koniec dodam, że jechało się wyśmienicie. Tego mi trza było;-) Nawet zmęczony się nie czułem. Oby więcej takich ciepłych wiosennych dni :-) PozdRower.



Pomnik Powstańców Tulce
Pomnik Powstańców Tulce © rolnik90
Pomnik Powstańców Kostrzyn Wlkp
Pomnik Powstańców Kostrzyn Wlkp © rolnik90
Kwatera Powstańców Kostrzyn Wlkp
Kwatera Powstańców Kostrzyn Wlkp © rolnik90
Staw w Promnie
Staw w Promnie © rolnik90
Łabędzie w Stawie
Łabędzie w Stawie © rolnik90
Powstańczy Mural Pobiedziska
Powstańczy Mural Pobiedziska © rolnik90
Pomnik Powstańczy Pobiedziska
Pomnik Powstańczy Pobiedziska © rolnik90
Startujący Orzeł
Startujący Orzeł © rolnik90
Fajny Asfalt
Fajny Asfalt (mój rower taki lubi;-) © rolnik90
Wojownik z Gołunina
Wojownik z Gołunina © rolnik90
Brama Pałacowa Czerniejewo
Brama Pałacowa Czerniejewo © rolnik90
Pałac Czerniejewo
Pałac Czerniejewo © rolnik90
Mogiła Powstańców Czerniejewo
Mogiła Powstańców Czerniejewo © rolnik90
Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła
Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła © rolnik90
Pomnik Powstańców Nekla
Pomnik Powstańców Nekla © rolnik90
Mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli w Dzierżnicy
Mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli w Dzierżnicy © rolnik90
Tablica Mauzoleum
Tablica Mauzoleum © rolnik90
Obelisk ku pamięci Andrzeja Wizego
Obelisk ku pamięci Andrzeja Wizego © rolnik90
Ruiny Willi
Ruiny Willi © rolnik90
Pomnik Powstańców Czerlejno
Pomnik Powstańców Czerlejno © rolnik90
Tablica Czerlejno
Tablica Czerlejno © rolnik90
Przebiśniegi;-)
Przebiśniegi w Trzeku;-) © rolnik90
Pomnik Powstańców Kórnik
Pomnik Powstańców Kórnik © rolnik90
Piękny Duży Fiat
Piękny Duży Fiat © rolnik90




  • DST 144.01km
  • Czas 06:24
  • VAVG 22.50km/h
  • VMAX 45.81km/h
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania Nocą

Sobota, 20 sierpnia 2016 · dodano: 29.10.2016 | Komentarze 5

W 2014 roku pierwszy raz przejechałem trasę pierścienia wraz z moim towarzyszem Łukaszem i to rowerem trekingowym! Szlak ten na tyle nam się spodobał, że postanowiliśmy w 2015 roku go powtórzyć z tym, że w odwrotnym kierunku;-) By nie było nudy plan tegoroczny zakładał objazd nocny.

Spotkaliśmy się w Tulcach i po krótkich zakupach w Żabce ruszyliśmy w trasę. W Gowarzewie zaliczyłem pierwszą glębę w tym roku. W skutek braku komunikacji zderzyliśmy się. Mi oczywiście nic się nie stało, cały impet przyjął na siebie Łukasz i jak zwykle się poodzierał;-) Pierwszą drogę polną zaliczamy przed Kostrzynem. Mimo dobrych czołówek jedzie się gorzej niż za dnia. Nogi mamy jakieś z betonu, męczymy się, jedzie się ciężko i tak aż do Dąbrówki Kościelnej.

W miejscowości tej robimy pierwszą przerwę na jedzenie. Jak się okazuje pauza ta ma na nas mega pozytywny wpływ. Zyskujemy nowe siły i dalej jedzie nam się już bardzo dobrze. Za Zelonką spotykamy duże stado danieli - grubo ponad 20 sztuk. Ciekawe to było doświadczenie gdy w totalnych ciemnościach widzisz tylko świecące się oczy tak sporego stada. Przez całą puszczę jedzie się wyśmienicie, bezstresowo. W końcu docieramy do Biedruska gdzie robimy fotki przed pałacem. Omijając poligon przez który legalnie można jechać tylko za dnia docieramy do Suchego Lasu gdzie na stacji benzynowej robimy przerwę na ciepłą kawę.

Przerwa kolejny raz dobrze na nas podziałała. Jednak zaczęło nas martwić coraz bardziej zachmurzone niebo. Przed Lusowem zaczęło padać. Prognoza nie zostawiała złudzeń miało być gorzej i było. W tym miejscu postanowiliśmy przerwać wyprawę i wrócić do domu najkrótszą drogą. Mimo niekorzystnych prognoz cieszę się, że podjęliśmy wyzwanie i objechaliśmy większą część pierścienia noca jako pierwsi wśród bajkstatowych znajomych;-)

Poznań nocą również okazał się fajny dlatego niczego nie żałuję. Z Łukaszem rozstałem się przy rondzie Rataje. Dalej każdy ruszył solo w swoja stronę. Chwilę po tym padła mi czołówka. Jazda w ciemności przez las pomiędzy Maltą, a Kobylepolem była sporym wyzwaniem, ale jakoś dałem radę. Aż do domu towarzyszyła mi mżawka. Noc jedna była na tyle ciepła, że cały czas jechałem ubrany na krótko.

Trasa: tutaj


Dąbrówka Kościelna Nocą
Dąbrówka Kościelna Nocą © rolnik90
Rolnik & Łańcuch
Rolnik & Łańcuch © rolnik90
Zielonka
Zielonka © rolnik90
Drogowskaz na Szlaku
Drogowskaz na Szlaku © rolnik90
Spontanicznie
Spontanicznie © rolnik90
W Biedrusku
W Biedrusku © rolnik90
Potzreba Matką Wynalazków
Potrzeba Matką Wynalazków © rolnik90
Poznań City
Suchy Las © rolnik90
Kiekrz
Kiekrz © rolnik90
Malta Nocą
Malta Nocą © rolnik90
Zytnia Tulce
Zytnia Tulce © rolnik90
Wschód Słońca
Wschód Słońca © rolnik90
21082016




  • DST 123.20km
  • Czas 05:34
  • VAVG 22.13km/h
  • VMAX 41.79km/h
  • Sprzęt Kross Waryjot
  • Aktywność Jazda na rowerze

Rogaliński Park Krajobrazowy

Wtorek, 12 lipca 2016 · dodano: 08.08.2016 | Komentarze 0