Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi rolnik90 z miasteczka Krzyżowniki. Mam przejechane 22144.24 kilometrów w tym 492.63 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 21.15 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 5020 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy rolnik90.bikestats.pl
  • DST 111.03km
  • Czas 04:58
  • VAVG 22.36km/h
  • VMAX 54.63km/h
  • Sprzęt Unibike
  • Aktywność Jazda na rowerze

Cześć i Chwała Powstańcom Wielkopolskim vol. 2

Sobota, 4 marca 2017 · dodano: 06.03.2017 | Komentarze 4

Chciałem tego tripa zrobić w dniach od 27 grudnia do 16 lutego. Bo właśnie w tych dniach trwało Powstanie Wielkopolskie. Z różnych przyczyn nie udało mi się to. Uważam jednak, że o Bohaterskich Powstańcach należy pamiętać zawsze. Nie tylko na przełomie roku. Trasa ta to mój hołd dla niezłomnych obrońców polskości ziemi Wielkopolskiej.

Tak jak w kampanii poprzedniej najpierw udałem się do Tulec na cmentarz mojej parafii. Znajduje się tu tablica upamiętniająca pochowanych na tym cmentarzu czternastu powstańców. Następnie koła poniosły mnie do Kostrzyna gdzie stoi pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ulicy o tej samej nazwie. Został on zbudowany w 1978 roku. Natomiast na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera bohaterów, na której najwięcej pomników to Powstańcy. Pośrodku stoi wysoki kamienny krzyż pochodzący z 1901 roku.

Z KST jest zaledwie 10 km do Pobiedzisk. Mieszkańcy tego miasteczka w dniu 29 grudnia 1918 r. przejęli władzę w mieście od pruskich urzędników. Jednocześnie sformowali oddział powstańczy, który walczył m.in. pod Inowrocławiem. Z oddziałów powstańczych utworzono batalion armii, który złożył przysięgę generałowi Dowborowi-Muśnickiemu. Uroczystość odbyła się na rynku w dniu 13 kwietnia 1919 r. Dziś w tym miejscu stoi jeden z ciekawszych pomników powstańczych. Na górnej, brukowanej powierzchni ustawiono w kozioł cztery karabiny z nałożonymi bagnetami, a pod nimi zrywa się do lotu orzeł w koronie. Od strony wschodniej widnieją na pochyłej płaszczyźnie: wypukły metalowy napis, płaskorzeźby czapki powstańczej i dwóch skrzyżowanych szabel oraz data 1986.

Z miasta nad jeziorem Biezdruchowo bardzo ładnym asfaltem dotarłem do Wierzyc, a następnie kiepskim asfaltem do Czerniejewa. Na tutejszym cmentarzu w głębi na lewo od głównej alejki, znajduje się zbiorowy grób powstańców wielkopolskich, urządzony w 1923 r. i po odrestaurowaniu odsłonięty na nowo 28 X 2008 r. Nakryty jest betonową płytą, na której położono ukośnie tablicę z czarnym krzyżem Virtuti Militari i datami 1918-1919. Nad mogiłą wzniesiono okazały nagrobek z tarczą z orłem i marmurową tablicą z nazwiskami pochowanych tu czterech powstańców.

Piątym przystankiem tego pięknego słonecznego dnia była Nekla. W mieście tym pomnik powstańców również znajduje się na cmentarzu. Niestety nie posiadam informacji kiedy został on odsłonięty. W jego centralnym punkcie znajduje się Wielkopolski Krzyż Powstańczy oraz napis: "Bo wciąż wokół słyszymy i w grobie się nam śni, że ta co nie zginęła wyrosła z naszej krwi"

Nie tracąc czasu zawitałem do Dzierżnicy - małej wsi w gminie Dominowo. To co zobaczyłem bardzo mnie zasmuciło. Stoi tu (jeszcze stoi) zrujnowana willa w stylu szwajcarskim z lat 1884-1885. Otacza ją zdziczały 6-hektarowy park, w którym stoi mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli z 1920 roku, wzniesione na pamiątkę Andrzeja Wizego - Powstańca wielkopolskiego ochotnika ułana 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich który zmarł w wyniku odniesionych ran na polu chwały. Za mauzoleum znajduje się również inny ciekawy zabytek - obelisk ustawiony w tej samej intencji. O ile obelisk jakoś się trzyma, mauzoleum z bliska nie wygląda dobrze. Szkoda, że nie ma ludzi którzy zadbali by o takie zbytki.

Wracam do gminy Kostrzyn. W Czerlejnie przy drodze do Trzeka znajduje się monumentalny obelisk Powstańców. Ufundowała go rodzina ówczesnych właścicieli majątku państwo Stabrowscy w 1928 roku. Renowacji dokonano natomiast w 1984 roku z okazji 110-lecia miejscowego Kółka Rolniczego. Na pomniku od strony wschodniej umieszczono płaskorzeźbę Matki Boskiej Częstochowskiej, a od zachodu orła w koronie oraz tablice z tekstem widoczny na zdjęciu poniżej. 

Ostatni Przystanek to Kórnik. Pomnik ku czci uczestników powstania ufundowany przez mieszkańców gminy odsłonięto na skwerze pośrodku pl. Powstańców Wlkp. dnia: 27 XII 2008 r.  Ma on formę ustawionych pionowo dwóch nieregularnych elementów kamiennych naśladujących flagę, na których widnieją metalowe płaskorzeźby trzech żołnierzy oraz orła w koronie nad napisem pamiątkowym.
Celowo opuściłem Iwno gdyż mam je w planach większego projektu.

Na koniec dodam, że jechało się wyśmienicie. Tego mi trza było;-) Nawet zmęczony się nie czułem. Oby więcej takich ciepłych wiosennych dni :-) PozdRower.



Pomnik Powstańców Tulce
Pomnik Powstańców Tulce © rolnik90
Pomnik Powstańców Kostrzyn Wlkp
Pomnik Powstańców Kostrzyn Wlkp © rolnik90
Kwatera Powstańców Kostrzyn Wlkp
Kwatera Powstańców Kostrzyn Wlkp © rolnik90
Staw w Promnie
Staw w Promnie © rolnik90
Łabędzie w Stawie
Łabędzie w Stawie © rolnik90
Powstańczy Mural Pobiedziska
Powstańczy Mural Pobiedziska © rolnik90
Pomnik Powstańczy Pobiedziska
Pomnik Powstańczy Pobiedziska © rolnik90
Startujący Orzeł
Startujący Orzeł © rolnik90
Fajny Asfalt
Fajny Asfalt (mój rower taki lubi;-) © rolnik90
Wojownik z Gołunina
Wojownik z Gołunina © rolnik90
Brama Pałacowa Czerniejewo
Brama Pałacowa Czerniejewo © rolnik90
Pałac Czerniejewo
Pałac Czerniejewo © rolnik90
Mogiła Powstańców Czerniejewo
Mogiła Powstańców Czerniejewo © rolnik90
Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła
Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła © rolnik90
Pomnik Powstańców Nekla
Pomnik Powstańców Nekla © rolnik90
Mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli w Dzierżnicy
Mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli w Dzierżnicy © rolnik90
Tablica Mauzoleum
Tablica Mauzoleum © rolnik90
Obelisk ku pamięci Andrzeja Wizego
Obelisk ku pamięci Andrzeja Wizego © rolnik90
Ruiny Willi
Ruiny Willi © rolnik90
Pomnik Powstańców Czerlejno
Pomnik Powstańców Czerlejno © rolnik90
Tablica Czerlejno
Tablica Czerlejno © rolnik90
Przebiśniegi;-)
Przebiśniegi w Trzeku;-) © rolnik90
Pomnik Powstańców Kórnik
Pomnik Powstańców Kórnik © rolnik90
Piękny Duży Fiat
Piękny Duży Fiat © rolnik90





Komentarze
Trollking
| 21:35 poniedziałek, 6 marca 2017 | linkuj Fajnie, że nie śladem Wyklętych, a tych naprawdę zasłużonych. Brawo! :)

Piękna 111-tka :)
anka88
| 20:49 poniedziałek, 6 marca 2017 | linkuj Chwała im za wszystko :)
animalek
| 20:48 poniedziałek, 6 marca 2017 | linkuj Fajna wycieczka i ciekawy wpis :)
grigor86
| 20:14 poniedziałek, 6 marca 2017 | linkuj Dobry dystans
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa lisze
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]